Tilpasningen av Baikal MP-27M-10 er bra, men har litt skarpe kanter et par steder.
Baskylen har et enkelt motiv som ser ut som det er innstemplet: Ikke vakkert, men på dette jernet funker det. Blåneringen er sparsom, så Baikal’en vil nok få en viss patina ganske raskt.

Uvanlig: På Baikal velger man øvre løp ved å trykke avtrekkeren forover – men det er tungt å få den i riktig posisjon.
Det er ventilert sikteskinne og et lite siktekorn.
Hagla fra Baikal er ikke stålgodkjent, men alle våpen som distibueres fra Tyskland er såkalt «CIP approved» og den bør dermed takle stål så lenge man holder seg unna for trange boringer (i likhet med andre hagler).
Løpsvelgeren er uvanlig, for her må du trykke avtrekkeren fram. Ganske mye makt må til, så bruk tommelen i stedet for pekefingeren.
Gangen i mekanismen er overraskende jevn i forhold til det jeg er vant med hos eldre Baikal-hagler. Hagla er litt framtung, men helt på det jevne å skyte med.
Alt i alt er Baikal MP-27M-10 et solid bruksjern som gir mye og langvarig jaktglede for penga, i likhet med Hatsan Optima D12, som vi også har inkludert i testen.