Pistolskjeftet på Bergara Extreme Hunter Nordics jaktrifle har litt slakkere vinkel enn for eksempel Bergara B 14 Sporter, som vi også har testet.
Framskjeftet er passe fyldig og avrundet. Kolben byr på en behagelig rekylkappe, men har ellers ingen form for justeringsmulighet.

Spettet kolbe: Bergara Extreme Hunter Nordic har en slank, klassisk kolbe med slakk vinkel på pistolgrep.
Videre er det fluta løp og låskasse i rustfritt stål med cerakote. Sluttstykket er også fluta og går meget lett. Her er det to låsklakker, høyt hevarmsløft og taktisk hevarmskule som er lett å få tak på.
Bergara Extreme Hunter Nordic har toposisjonsikring hvor du kan kamre i sikret tilstand. Sikringen er lydløs.
KOSTBAR, MED GOD: Test av Blaser R8 Professional

Solid grep: Bolten er spiralflutet og forsynt med Tactical hevarmskule som gir godt grep.
Bergara byr på godt avtrekk samt problemfri kamring/ utkast. I jegerstillinger er rifla meget god å skyte med. Presisjonen er noe av det bedre vi har testet, særlig på ei jaktrifle som er såpass billig.
Snitt for samling, 3 x 3 skudd på 100 m
Norma 120 Jaktmatch: 12 mm
Norma 143 Bondstrike: 16 mm
Norma 156 Oryx Silencer: 17 mm
Norma 100 Golden Target Rekrutt: 9 mm
RWS 140 DK: 11 mm
Jaktrifla er testet som pakke med Hawke Endurance 30 WA 2,5-10 x 50 LR Dot. Dette er et ok allroundsikte til en rimelig penge.
Pakken koster kr. 19.900,- uten A-Tec Lynx-demperen, så her får du mye for pengene.
På vår samleside for våpentester finner du flere hundre tester av rifler.