En ultralett og pakkbar skalljakke med solid værbeskyttelse, perfekt for jegeren som prioriterer lav vekt og bevegelighet.
Førsteinntrykket er at dette er utrolig lett jakke, så lett at du lurer på om den holder det den lover. Jakken oppleves normal i størrelsen. Isolasjonsevnen i jakken er minimal, så i kaldt vær må den kombineres med et godt og varmt mellomlag.
Du har grei plass til både et innerlag og mellomlag, uten at det går noe særlig utover bevegelsesfriheten. Jakken har normal lengde, men kunne gjerne vært noe lengre.
Jakken er minimalistisk og enkel, med to vertikale og vannavisende glidelåslommer på brystet. Ei mindre lomme på venstre side til småsaker, blant annet mobilen og skikkelig stor og romslig lomme på motsatt side med fold og dreneringshull.
En ekstra og fiffig detalj er at jakken kan pakkes ned i sin egen lomme. Denne løsningen er praktisk og gjør at den tar liten plass i sekken. Dette i kombinasjon med at den er veldig lett, gjør at den ofte blir med på lengre turer, selv om værutsiktene ikke skulle tilsi at det er behov for en skalljakke.
Jakken har gode pustegenskaper, men vi stiller likevel spørsmål til hvorfor jakken er laget uten ventilering under armene. En aktiv jeger blir fort varm, så luftemuligheter under armene hadde etter vår mening gjort jakken enda bedre og mer anvendelig.
Det er verdt å nevne at jakken er forsterket på skuldre (og underarmer), noe som gir ekstra slitestyrke mot friksjon fra sekk og våpenreim. Hetta er justerbar og funksjonell.
Oppsummert er dette er en teknisk og lett skalljakke, som med god beskyttelse mot regn og vind, men den isolerer dårlig. Til tross for sin lave vekt og tynne materialer, oppleves slitestyrken god.
Jakken er et godt valg for den som ønsker god vanntetthet, og hvor lav vekt, god bevegelighet og pakkbarhet er avgjørende.
Christer Rognerud fra Snåsa er utdannet adjunkt/lærer fra Høgskolen i Hedmark. Han jakter mest rype og skogsfugl, men jakter også hare, rådyr og hjort. Han og familien er også kjent som Villmarksfamilien, etter at de var ett år på tur i Norge skoleåret 2018/2019. I tillegg til å frilanse for JEGER er han også en ivrig film- og naturfotograf, samt foto- og naturguide i Trøndelag for nasjonale og internasjonale gjester.