– Mesterskapet totalt sett var en veldig, veldig flott opplevelse, forteller prøveleder Arild Nygård fra Norsk harehundklubbers forbund
– Rammen rundt var helt fantastisk, og terrengene – typisk Telemark – med bratte sider og krevende bakker, satte både hunder og førere på prøve.
Det var godt med hare, men forholdene var alt annet enn enkle.
– Vi hadde det vi kaller frysetørre veger – støvete, harde og med is innimellom. Det gjør det krevende for hundene. Mange er heller ikke vant til denne typen biotop.
Det stilte 20 forhåndskvalifiserte hunder til start: 14 finske støvere, to hamiltonstøvere, tre dunkere og en haldenstøver.
– Alle hundene fikk sjansen sin. Det var hare i de aller fleste terrengene, og mange leverte flotte loser. Det er slik vi støverfolk liker det – tett i toppen, rettferdig konkurranse og godt med vilt, sier Nygård.
Dyrevelferd og dugnadsånd
Bak lyden av los ligger det mye arbeid og ansvar.
– Vi følger hele tiden svært godt med – både på viltet og hundene. Vi tillater ikke slipp for nært koblingsplassen. Den haren som har vært i los, skal få fred resten av dagen. Det er vi strenge på, understreker Nygård.
Han trekker også fram den enorme dugnadsinnsatsen bak arrangementet.
– Det ligger mange timer bak fra driftige mennesker for et slikt mesterskap. Klubben søker om NM flere år i forveien, og det er et helt apparat i sving. Vi har hatt ukentlige møter helt fra i sommer.
Etter to dager med jevn konkurranse sto én støver igjen som mester: Bagskjuldalen’s Aragorn, en fire år gammel finsk støver eid av Espen Ullberg Johannesen. NM-vinneren er veldig fornøyd med prestasjonene til hunden sin.
– Dette topper alt. Jeg har vært på NM før, men i år klaffet alt. Flyten, opplegget, Telemark – det var helt rått! sier Johannesen med et bredt smil.
– Alt lå til rette, og jeg hadde litt stang inn – det må man ha. Aragorn leverte helt vanvittig bra. Jeg er kjempefornøyd med ham.
Målbevisst arbeid og litt flaks
Johannesen er ikke ukjent i miljøet. Fra før har han hatt hunden Willy, en hund med imponerende meritter som inkluderer både NM og nordiske mesterskapstitler. Likevel smaker denne seieren ekstra godt.
– Det er blitt tøft å hevde seg. Du må ha to ganger 120 poeng om dagen for å blande deg inn i toppen. Hunder og førere har løftet seg enormt. Men jeg liker det – det betyr at sporten lever.
Med et glimt i øyet beskriver han seg selv som «lat», og mener at det er en viktig kvalitet for å få fram gode hunder.
– Jeg er veldig bevisst på å la hunden gjøre jobben. Hunden må søke selv. Intet menneske har bedre søk enn en god hund. Det handler om å slippe den og stole på at den løser oppgaven.
Han legger til at det ikke bare gjelder å trene mye, men at hunden også må spise riktig og hvile nok.
– Jeg prøver å tenke på hunden som en toppidrettstøver
For vinnerduoen er neste mål å komme seg over landegrensene;
– En tur til Sverige og Finland. Det hadde vært moro å prøve å ta svensk championat. Han er god nok. Men det koster å holde på med dette her– både penger og ferie, sier Johannesen.
Var tidlig i barndommen med faren sin på elgjakt. I voksen alder har jaktinteressen vokst, og jaktformene blitt flere. Reinsjakta er årets store høydepunkt. Gjev er også elgjakta i Rendalens skoger og fjell, og hjortejakt med gode venner. Har som nyttårsforsett å bruke mer tid på jakt og naturopplevelser for hvert år som går. Måler tilmålt tid på jorden i antall høster istedenfor antall år. Liker også å skyte med kameraet og fange naturens magi gjennom linsa.
LES OGSÅ

TS-Affi leverer stabilt gode haredrev i skogen for de to eierne sine, så bra at han vant NM 2022 for støvere. I tillegg kommer han stort sett når han blir kalt på i skogen, ikke verst for en finskstøver full av jaktlyst.

Dag Rune Løvberg (72) er leder i Finskstøverforeningen Norge (FFN). Han forteller om en økende medlemsmasse i raseforeningen.

Sigurd Langeland har 60 års harejakterfaring. – Harejakt med hund er den fineste jaktformen som finnes, men jeg er definitivt ingen kjøttjeger, smiler han.

Ove Arnfinn Hammeren (59) fra Hedmark har jaktet hare omtrent hele livet, helt siden han fikk innpass som 12-13 åring. Harehunden hans, Kviknelia’s Hjalmar, er en av Norges beste hygenhunder.

HS-Iris er den tredje jaktchampionen på rad for Helge Stikbakke i Østre Toten. Etter innjagingen var gjort unna har hun stort sett levert førstepremiedrev. Kvalitetstrening av harehundene er noe den erfarne dunkerentusiasten er nøye med.