Ellers er de to Sauer 101 Artemis-riflene såpass like at vi omtaler dem samlet: Artemis-stokken er slankere og kortere enn standard Sauer-stokk.
På S101 justeres kinnstøtten med det bakre QR-remfestet som verktøy. Det er en mye bedre løsning enn Sauer S100, siden det ikke er sjenerende skruer eller hjul som stikker ut på utsiden.

Sauer 101 Artemis damerifle
Bolten på Sauer 101 Artemis går glatt med kort løft. Eva slet litt med kamringen, men fikk dreisen på det med litt mer makt. Avtrekket er meget godt og distinkt, og har en avtrekksvekt på 950 g.
Dura Safe er en sikker sikring hvor du må trykke inn en knapp på sikringstangenten for å avsikre. Bolten er låst i sikret tilstand, men kan låses opp med en knapp rett bak hevarmen. Med litt forsiktighet betjenes sikringen lydløst.

Sauer 101 Elegance
Sauer 101 Artemis ga 34 mm samling, men så er nok ikke et 5x-kikkertsikte det beste for presisjonsskyting. Dette ble da også bekrefta av at Artemis Elegance med kraftigere kikkert ga 23 mm samling. Dette vil ellers variere fra løp til løp og mellom ammunisjonstyper.
Sauer 101 Artemis var blant Haldis’ favoritter og endte som Helles andrevalg. Alle likte stokken og at kinnstøtten ble justert med verktøy i rembøylen, uten utstikkende stillehjul som på S100. Godt avtrekk, glatt boltgang, god sikring og lettbetjent magasin ble notert som plusspunkter.
Ingen av damene var spesielt opptatt av det penere treverket på Artemis Elegance-versjonen, og alle hadde faktisk valgt den rimeligere 101’en for drøyt 5000 kroner mindre. Sterk 5’er!
Vi har også testet Tikka T3X Compact.