/ Rifle

Test av Haenel Jaeger NXT

Haenel Jaeger NXT har en pen, klassisk FSC-sertifisert laminatstokk med ruglete mønster på pistolgrep og framskjefte. Våre testere finner mye å like ved denne rettrekker-rifla.

Sist oppdatert: 22. desember 2023 kl 10.00
haenel jaeger not rettrekker rifle test
HAENEL JAEGER NXT: Klassisk treskjefte er bra, men vi hadde gjerne sett justerbar kinnstøtte.
Haenel Jaeger NXT

Testvåpen: Kaliber .30-06 med Leica Fortis 6 1,8-12 x42 og Haenel NXT demper

Løpslengde: 52 cm, gjenget M15x1

Riflelengde: 104,5 cm

Vekt rifle: 3,2 kg

Avtrekk: Direkte, 1 kg

Magasin: Uttakbart, kryssmatet, 5 patroner

Stokk: Rett, klassisk laminat, 37 cm

Pris: kr. 23.995,–

Leverandør: Haenel Jaeger NXT fra Sisu Villmark AS

Pistolgrepet på Haenel Jaeger NXT er passelig bratt og framskjeftet er fyldig. Kolbelengde på 37 cm blir dog litt langt for litt kortvokste. Kinnstøtten blir noe lav for god kinnkontakt med kikkertsikte, og kunne med fordel vært justerbar. Rembøylene har quick release, med den fremste i enden av framstokken.

Det spesielle med denne rettrekker-rifla er en oppspenner som er integrert og spennes ved å skyve ladearmen helt frem: Det er et roterende bolthode med tre låseklakker som låses i kammeret med 60 graders åpningsvinkel. Med ladearmen i bakerste posisjon er rifla nedspent. Du er raskt klar for skudd ved å skyve ladearmen helt frem, lydløst med litt forsiktighet. 

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 6 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen