Jaktmatch har, i likhet med resten av Blaser R8-riflene, magasin og avtrekkerhus i ett. Noen liker ikke dette, i frykt for å miste det, men modulen kan enkelt låses fast. Det er også bortimot umulig å miste det ved et uhell, da to knapper må trykkes inn samtidig.
Oppspenner-mekanismen på Jaktmatch gjør at du trygt kan gå med patroner klar i kammeret med nedspent rifle. Dukker det opp vilt, er du klar til skudd raskt og lydløst ved bare å skyve frem oppspenneren.
Jeg har store hender, og rakk akkurat passe inn på avtrekkeren med et godt grep rundt pistolskjeftet på testrifla. Det blir litt langt frem for en mindre hånd.
En av fordelene med Jaktmatch er raskt og enkelt løpsskifte, med kikkertsikte som festes på løpet og ikke på låskassa som på andre rifler.
LES OGSÅ: Test av Strasser RS14 AVA Tahr Green Evolution
Jaktmatch har 22 mm fluta matchløp. Med GRS-stokken blir det en skikkelig matchrifle: Jeg skjøt en fantastisk treskuddsamling så god som 6 mm med RWS 100 grs Match og 19 mm med Norma 120 grs Nosler ballistic tip.
Jaktmatch er en kjempegod rettrekker for jakt og konkurranse der meget presise skudd er viktig. Det er på lange hold Blasers presisjon kommer til sin rett. Med godt anlegg eller tofot har du en langholdsspesialist.
LES OGSÅ: Test av Browning Maral HC kal. 30-06 med Minox ZE5i 2-10x50