Tidligere ansatte fra Bushnell står bak det amerikanske selskapet Athlon Optics, som designer sikter i USA og får dem produsert i Kina.
Vår testmodell er en 2.5 – 10 x 50, men importøren har flere modeller på lager.
Selve designet minner noe om enkelte Bushnell-modeller, mens lysbryteren ligner på en forstørret utgave av dem du finner på rødpunktsikter. Dette er gode og velprøvde løsninger.
Siktene er på ingen måte de mest moderne på markedet, men de fungerer som de skal og optikken er bra selv om det er langt fra toppklasse.
Mekanisk er det ingenting å utsette på testsiktene. Klare presise klikk på høyde og sidejustering, tårnene er ikke for høye og skytetesten bestås fint.
For en del år tilbake var de bare toppsiktene som bestod skytetesten, men i dag er produksjonsmetodene blitt så bra at de fleste klarer den.
GODT KJØP: Athlon har lave tårn som er presises på klikkene.
Athlon leverer modeller med og uten belysning. De som har belysning, har dag og kveldslys i retikkelet, noe som gjør at det fungerer godt både på nattjakt og drivjakt.
Athlon har kulebanekompensator både på høyde og sidejusteringen, noe som gjør at du raskt kan kompensere for avstand og vind. Vekta er 680 gram, noe som er helt greit på et sikte i denne størrelsen.
Siktene fra Athlon er tradisjonelt laget, de fungerer godt og er rimelig priset. Her får du mye kikkertsikte for pengene.
Og som de fleste amerikanske leverandører av optikk gir også Athlon livstidsgaranti på siktene. Siktet får like mye poeng i vår test som det noe dyrere Delta Titanium 4.5 – 30 X 50 IR.
ATHLON var tilnærmet perfekt under skytetesten.
Allerede abonnent?
Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.
OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 6 utgaver av magasinet Jeger
*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.