Test av Jägerbeltet

I Jägerbeltet plasseres de mest nødvendige duppedingsene til jakta. Selv plasserte jeg en kniv, avstandsmåler og patronpungen i beltet, så de skulle være lett tilgjengelig under jakta. Jegerbeltet er konstruer på en slik måte at det også er godt egnet som et hundebelte til jaktkompisen.

Sist oppdatert: 1. august 2020 kl 12.00
Lett atkomst: Med jegerbeltet er det aller mest nødvendige som kniv og patroner lett tilgjengelig.
Lett atkomst: Med jegerbeltet er det aller mest nødvendige som kniv og patroner lett tilgjengelig.
Edvardson AB Jägerbeltet

Produkt: Utstyrsbelte for hundeførere

Konstruksjon: Solid lærkonstruksjon med hundekobbel i stål

Lengde: 70-120 cm

Pris: 1595,- SEK

Leverandør: Edvardson Sweden AB, www.edvardson.se

Klokka har ringt. Altfor tidlig selvfølgelig. Dratt i trynet, kun iført boxer, blir huset endevendt: Hvor er jaktkniven? Hundepeileren? Patronpungen? Og hvor i huleste la jeg bukåpneren?

Svenske Edvardson AB er kanskje aller mest kjent for å produsere vadmelsklær, men de produserer også en del jaktutstyr i lær. En av disse produktene er Jägerbeltet. 

Jegerbeltet har flere funksjoner: Det skal gjøre de aller mest nødvendige duppedingsene lettere tilgjengelig. Slik skal man slippe storstilte leteaksjoner i «morgenørska». Et annet poeng med å samle dem på et sted, er å gjøre dem lett tilgjengelig under selve jakta. 

Ikke for sekkeløp

Jegerbeltet består av to belter satt sammen til et. Ved å åpne en lærløkke, kan det ytterste beltet løsnes fra det innerste. På denne måten kan nødvendighetene festes i beltet. Selve innfestningen er noe knotete å få til når beltet er helt nytt, da læret er ganske stivt. Dette kommer seg etter noen få dager med bruk der læret får mykne litt. For min del har jeg valgt å plassere jaktkniv, avstandsmåler og patronpung i beltet. Dette oppleves svært praktisk, både under pakking av jaktutsyret før tur og ved praktisk jakt. 

Eneste ulempe jeg finner med Jägerbeltet er at det kan være litt i veien om du skal gå med stor og tung sekk der det er nødvendig å bruke hoftebeltet på sekken. På vanlige jaktdager uten behov for stor sekk, er jegerbeltet derimot et kjærkomment hjelpemiddel.

 «For min del har jeg valgt å plassere jaktkniv , avstandsmåler og patronpung i beltet. Dette oppleves svært praktisk, både under pakking av  jaktutsyret  før tur og ved praktisk jakt. »

Test-av-Jagerbeltet-2
litt stivt: Læret oppleves umiddelbart litt stivt, men mykner i løpet av kort tids bruk.

Trafikksikkert

Som trafikklærer og over middels interesse i trafikksikkerhet, ser jeg også en tilleggsverdi med jegerbeltet: I bilen er det viktig med et stramt og tettsittende setebelte, uten noe mellom dette og kroppen. For jegere med alt mulig rart hengende i beltet på buksa, blir dette fort en utfordring. Med disse duppedingsene hengende på jegerbeltet istedenfor i buksa, kan du enkelt hekte av deg beltet med jegerstash og putte det i bagasjerommet under transport. 

Integrert i jegerbeltet finnes også to stålringer. Disse er til å feste hundebånd i, og gjør at jegerbeltet også vil fungere som et hundebelte. Jegerbeltet funker derfor like bra enten man er hundefører, postjeger eller bare skal på tur med litt ekstra stash lett tilgjengelig.

Oppsummert
Edvardson AB Jägerbeltet
9/10
Dette liker vi

Lett tilgjengelighet for det mest nødvendige Praktisk med skiftende bekledning Trygt i trafikken

Noe å tenke på

I konflikt for tung sekk med hoftebelte

Publisert 1. august 2020 kl 12.00
Sist oppdatert 1. august 2020 kl 12.00
 

Relaterte artikler

KOMPAKT: Pulsar Axion XG30 Compact gir litt bedre spesifikasjoner enn lillebror i samme kompakte ytre.
Pulsar Axion XG30 Compact

Storebror med små forbedringer

LETTERE: Zeiss Conquest HDX har en magnesiumkropp som gjør den lettere enn forgjengeren Conquest HD, med en vekt på 715 gram.
Zeiss Conquest HDX 8x42

Lett og robust allroundkikkert

PRAKTISK: NeverLost Grab Bag er en praktisk bag der alt mulig pikkpakk som skal med ut på jakt har sin dedikerte plass.
NeverLost Grab Bag

Grab med deg alt

HENDIG: Fenix E12 V3.0 er ei lommelykt i ordets rette forstand: Denne går rett i lomma på olabuksa eller jaktjakken uten at du behøver å tenke på vekt eller volum.
Fenix E12 V3.0 lommelykt

Smått er godt

STOLSEKK: Blaser sin stolsekk har en rammekonstruksjon slik at du sitter på en boks i stedet for en utfellbar krakk. Denne konstruksjonen har flere fordeler.
Blaser Sitzrucksack

Godt plassert på post

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen