Gjennomtenkte jaktplagg i vadmel vokser ikke på trær. De dyrkes derimot i Østerrike, nærmere bestemt hos Jagdhund.
Noen av plaggene kan bli litt i meste laget «lederhosen», men de fleste har fokus på funksjon. Dette er virkelig tilfelle med buksa Jagdhund Alpin 4. Jeg har testa en tidligere versjon, som jeg rett og slett la min elsk på. Og Alpin 4 er ikke mindre elskverdig.
Smart gamasj
Buksa leveres med solide bukseseler som festes rett i smedstolene. Her kunne jeg tenkt meg ei spenne som holdt dem samla i ryggen, for oss som ikke har aksler hogd i fire-tom fire. Linningen er høy i ryggen, noe som er en fordel når du sitter på post.
Utvendig er det stikklommer, samt lårlommer med glidelås. Venstre lårlomme har ekstra «halvlomme» med glidelås sideveis; fin til jaktpapirer i en ziplock-pose. Høyre lårlomme har stikklomme til foldekniv/ lommekniv (litt fiklete tilkomst).
Les også: Flere andre tester av jaktbekledning

Stille smyg: Lydløs vadmel, lufting og gode jaktdetaljer gjør dette til ei fin bukse for smyg og jakt med vekslende aktivitetsnivå.
30 cm glidelås utapå leggene åpner en ekstra legg-fold som gjør det lett å få buksa utapå vide jaktstøvler, før du etterstrammer med ei solid web-reim med spenne. I front går webreima gjennom en gummiring med hempe som du kan feste frampå skolissene, slik at buksa holdes godt på plass nede. Som om dette ikke var nok, følger det med wire med to plasthemper som festes på hver side og dras under hælen, slik at du har komplett gamasj. Wiren er dog litt i lengste laget, noe som gjør at hempene kan hoppe av. Tips: Kort inn ved å sløyfe den ene hempa og dra wiren isteden gjennom wire-løkka. Strikk hadde vært bedre, om enn ikke så robust.
Grom for smyg
Kombinasjonen av såpass mange detaljer og tykk vadmel gjør sjølsagt sitt med vekta: Mens ei god membranbukse til jaktbruk gjerne veier 700-800 gram, klokker vi her tett på 1,4 kg. Nå er ikke dette vekt som du direkte vil oppleve som tyngende. Men ull er ikke vannbestandig. Det tåler noe regn, og blir ikke kaldt, men fuktigheta absorberes, og da blir det fort tungt.
Dette er altså ei bukse best egna for relativt tørt og stabilt vær. Men da glimrer til gjengjeld Alpin 4 med sine funksjonelle detaljer og gode egenskaper basert på ull: Der ei membranbukse blir klam innvendig, vil svetten din absorberes, slik at du er like tørr når du setter deg på post eller om du må stoppe og vente på bikkjelosen. Ulla er helt lydløs, uten gnissing mellom buksebein eller klasking mot kvister og busker. Perfekt til smyging når det er kaldt i været!
Ta også en titt på oversikten over de andre jaktbuksene Jeger har testet.