/ Rifle

120 år med kuler og krutt

Norma ammunisjonsfabrikk er kjent over hele verden for kvalitetsammunisjon, og kunne i fjor feire 120 års-jubileum som en av de store patronprodusentene. Det markerte de med å invitere jaktjournalister og influensere til elgjakt og fabrikkbesøk.

Sist oppdatert 10. mars 2023 kl 20.00
Kuler og krutt: Ved ammunisjonsfabrikken i Åmotfors produseres store mender av  blant annet den nye Strike-familien i ulike kaliber. Her er en ladning Norma Tipstrike klar for pakking.
Kuler og krutt: Ved ammunisjonsfabrikken i Åmotfors produseres store mender av blant annet den nye Strike-familien i ulike kaliber. Her er en ladning Norma Tipstrike klar for pakking.

120-åringen kunne presentere oss journalister og influensere for en imponerende fabrikk. Etter et besøk her skjønner man fort hvorfor patroner er dyre: 

Norma-fabrikken produserer det meste selv, både hylser og kuler. Bare produksjon av hylser er fasinerende å se, ikke minst alle operasjonene fra en liten «kopp» til ferdig hylse. For dem som måtte være i tvil: Her går det virkelig unna! Ferdige hylser blir nøye kontrollert, og toleransene er små. Det minste avvik resulterer i vraking. 

Allerede abonnent?  
Bestill abonnement og få tilgang til artikkelen.

Bladet JEGER er Norges største jaktblad og kommer ut 11 ganger per år. På jeger.no finner du tusenvis av jaktreportasjer, våpen- og andre utstyrstester, tips til hundehold og jaktnyheter.


Alle abonnement gir full tilgang til hele vårt digitale univers. Det inkluderer Jeger,

Terrengsykkel, Fri Flyt, Klatring, Landevei og UTE sine nettsider, app og e-magasin.

1 måned
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
Abonnementet fortsetter å løpe etter bindingstiden inntil du selv sier det opp
3 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
Abonnementet fortsetter å løpe etter bindingstiden inntil du selv sier det opp
12 måneder
Digital tilgang til 6 nettsider
Papirutgaver av Jeger
Lavest månedspris
Abonnementet fortsetter å løpe etter bindingstiden inntil du selv sier det opp
Betal smartere med Klarna.

Abonnementene fornyes automatisk og kan sies opp når som helst, men senest før perioden utløper.

Abonnementet inkluderer også 500 øvingsoppgaver og tentamen til Jegerprøven. Med Jeger holder du deg oppdatert.

Les mer om våre abonnement

Har du spørsmål?

Vi svarer raskt på mail.

Relaterte artikler
norma evostrike felt bukk jaktutstyr ammunisjon
Norma Evostrike på bukkejakt i Polen

Etter bukken med tinn i kammeret

Rype i snøen skutt med kalde patroner
Patronverkstedet

Kalde patroner

Kraftfull: 8,5x55 Blaser Magum-patronen til høyre blir liten i forhold til .338 Win.Mag, men ytelsen er ikke så mye mindre.
8,5x55 Blaser Magnum

En feit Blaser

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo | Tlf: 21 95 14 20

Ansvarlig redaktør: Erlend Sande | Journalist: Atle Grønning
Annonser: Kjetil Sagen | Daglig leder: Anne Julie Saue