Så mye spiser en voksen hanngaupe 

Forskere GPS-merket en hanngaupe Tingvollhalvøya på Nordmøre. Nå kan forskerne se hvor mye vilt (og sau) gaupa tar.

Sist oppdatert: 25. november 2025 kl 07.30
Gaupe i vinterlandskap
STORJEGER: Gaupehannen M353 er en av hovedkildene til ny kunnskap om hvordan gaupa jakter i et område dominert av hjort. Illustrasjonsfoto: Nils-Olav Talgøy
Lesetid: 2 minutter

Tingvollhalvøya har i mange år hatt en av landets tetteste gaupebestander. Rådyrbestanden er så godt som borte og sauebønder har lenge meldt om store tap. Likevel har ingen visst sikkert hvor mye hjort gaupa faktisk tar  – før nå.

For første gang gjennomføres det et omfattende forskningsprosjekt i et område der hjort er en dominerende del av gaupas kosthold. Prosjektet, kalt Scandlynx Tingvoll, ledes av seniorforsker John Odden ved NINA, med hjorteforsker Erling L. Meisingset (NIBIO) som lokal prosjektleder.

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 6 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen

Gaupeforskning: Så mye spiser en voksen hanngaupe  | JEGER.NO