Heftig bjørnejakt på Vancouver Island

Bjørnejakt i temperert regnskog byr ofte på nervepirrende situasjoner, der man skal være klar til raske skudd på kloss hold. Vi har vært på bjørnejakt på Vancouver Island i den canadiske delstaten British Columbia, som har den tetteste bestanden av svartbjørn i verden.

Sist oppdatert: 14. november 2022 kl 10.27
Bamsemums: Svartbjørn på Vancouver Island kan veie opp mot 275 kilo, noe som er en ganske røslig bamse hvis den kommer tett på.
Bamsemums: Svartbjørn på Vancouver Island kan veie opp mot 275 kilo, noe som er en ganske røslig bamse hvis den kommer tett på.
Lesetid: 8 minutter

De siste par timene har vi sittet og speidet utover et stort hogstfelt. Rett før vi satte oss, konstaterte vi fersk bjørnemøkk i stien som går tvers over rydninga. Ut fra mengden og størrelsa på avføringa, er det snakk om en røslig bamse – presis hva Jens Kjær Knudsen håper på å møte på denne turen.

Vi har lagt ferden til Vancouver Island i den canadiske delstaten British Columbia, der det er en tett bestand av det som er blant verdens største svartbjørner. Jaktområdet som ligger på den nordlige enden av øya, er på 300 kvadratkilometer. Vi kjører derfor rundt på skogsbilveiene i en Dodge Ram for å finne spennende områder der det er tegn på hyppig bjørneaktivitet, eller til områder der sjefsguide Ryan Leef vet at de større bamsene har faste tilholdssteder.

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 6 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen

Heftig bjørnejakt på Vancouver Island | JEGER.NO