Triksene for å fange mår

Vil du prøve fellefangst av mår? Det er mange feller å gå i, og ikke likegyldig hvordan du setter opp mårfeller, verken for mår eller myndigheter. JEGER guider slik at måren og ikke du går i fella.

Sist oppdatert: 20. januar 2024 kl 08.30
Mår smyger på trestamme under fellefangst
FELLEFANGST AV MÅR: Du vil raskt erfare at måren er luring, når du forsøker å fange den med fellefangst. (Foto: Joakim Pettersen)
Lesetid: 9 minutter

Man blir ikke lenger rik av fellefangst av mår, men før var mårfangst var en viktig attåtnæring for skogsarbeiderne. Det er uvisst hvor stor effekt predatorjakt har på småviltet, men på samme måte som døde høner ikke legger egg, spiser heller ikke død mår egg fra orrhøner og kyllinger fra storfugl. 

Motivasjonen bør du likevel finne primært i jakta og spenningen. Måren er en smart motstander, der du av og til må vri hodet ditt for å lykkes med jakta:

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 6 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 
Skuddpremie: Minken er en fremmedart i Norge, og utgjør en trussel for blant annet truede fuglearter. (Ill.foto: Terje Kolaas)
Skuddpremie på mink

Norges best betalte minkjakt

Først til mølla: Det lønner seg å få tak i minken før terrieren gjør det. De gjør som regel krav på byttet sitt – og de forsvarer det godt.
Minkjakt med cairn terrier

Med veskehund etter minkpels

PRØVETAKER: Du kan få inntil 2500 kroner for revejakta i 2023, dersom du blir en av de utvalgte. (Foto: Kjell-Harald Myrseth)
Overvåkningsprosjekt på rødrev

Tjen litt ekstra på revejakta

STOR ØKNING: På Varangerhalvøya har fjellreven nesten tredoblet seg sammenlignet med fjoråret. (Foto: Statens Naturoppsyn, viltkamera)
Stor økning i bestanden

Rekordår: Fjellreven på opptur

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen