Test av ettersøk med termisk kikkert

JEGER simulerte et ettersøk med termisk kikkert i stedet for hund som verktøy til å finne «hjorten». Forsøket viste at hjelpemiddelet har imponerende styrker – men også sine begrensninger.

Sist oppdatert: 12. april 2023 kl 20.00
Blodspor, ettersøk, test av jaktutstyr
BLODSPOR: Lungeskutt hjort som er dradd langs bakken. Her er det tydelig hva som er varmt og kaldt.
Lesetid: 9 minutter

Termisk kikkert eller termisk kamera, er i utgangspunktet kostbart utstyr. Men også her er prisene på vei nedover for kvalitetsutstyr som kan gjøre en seriøs jobb. 

Det er all grunn til å tro at vi vil se mer av dette blant jegere i fremtiden. Rett nok uttaler Miljødirektoratet at termisk kikkert er forbudt under regulær jakt, men ved ettersøk er det i utgangspunktet tillatt. Kanskje blir det slik om ikke lenge at du og jeg har en i sekken, i tilfelle vi må lete etter skadeskutt hjortevilt?

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen