Guide: Slik skiller du mellom voksenfugl og kyllinger

Lær deg de enkle triksene for å se om fuglen du har felt er årsfugl eller voksenfugl.

Sist oppdatert: 12. september 2024 kl 00.19
FANGST: Det ble ryper i sekken, men var det kyllinger eller voksenfugl?
FANGST: Det ble ryper i sekken, men var det kyllinger eller voksenfugl?
Lesetid: 2 minutter

Høstjakta er i gang, og det er også i den første tiden det felles mest fugl i løpet av sesongen. I starten av jakta er det mulig å se forskjellen mellom årets produksjon og voksenfugler- men kyllingene vokser raskt, og allerede i oktober kan det være mye vanskeligere å skille dem fra hverandre.

Kanskje har du lært deg dette fra før, og i praksis er det jo slik at rype er rype, i motsetning til eksempelvis elgjakta, hvor det er helt fundamentalt å kunne skille mellom ulike årsklasser.

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på jeger.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

HVIL: Midt på dagen er det pause. Først skal hundene ha mat, det er Hans Jørgen nøye på, etterpå er det hans tur. Foto: Nils-Olav Talgøy
Eksklusiv rypejakt på Storli

Tett med rype i Trollheimen

DATAMODELL: Forskerne bruker en datamodell som ikke skiller på kylling og voksenfugl. Ill.foto: Karl Ander Adami
Bommet på tidligvarselet:

Forskerne tok feil om rypene i Finnmark

KVOTER: Det er lagt til rette for gode jaktdager i Finnmark under årets rypejakt. Ill.foto: Snorre Hatlestad Roberg
Kvoter og reguleringer:

Slik blir rypejakta i Finnmark

OPPGANG: Selv om mange områder ikke har offentliggjort resultatene fra takseringene, er de første tendensene på at rypene har klart seg bra i Sør-Norge. Ill.foto: Snorre Hatlestad Roberg
De første resultatene fra rypetakseringene:

Gledelig oppsving i rypebestanden i Sør-Norge

ETTERTRAKTET: Det er mange som vil jakte i Finnmark. Fortsatt er det muligheter for jaktkort. Ill.foto: Pascale Gueret
Kortsalget i gang hos FeFo:

– Det har gått mye bedre enn i fjor

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen