– I 2023 hadde vi et godt rypeår i Finnmark sammenliknet med de siste 20 årene. Dette skyldtes et godt smågnagerår kombinert med gunstige værforhold, sier Eivind Flittie Kleiven, forsker i NINA og leder av rypeforskningen i COAT.
Prognosemodellen
Norsk institutt for naturforskning (NINA) har sammen med FeFo, Statskog og andre rettighetshavere i Norge utviklet Hønsefuglportalen som samler inn data fra rype- og skogsfugltakseringer i Norge. Over tid gir dataene grunnlag for ny kunnskap, og de fire siste årene har overvåkningsprogrammet COAT, ved hjelp av en datadrevet modell gitt en prognose i tidlig i juli («varsel») for hvor mye lirype det blir i Finnmark til høsten.
Prognosemodellen kombinerer Hønsefuglportalens data om fjorårets lirypebestand med en rekke andre datakilder fra COATs økosystemovervåkning som påvirker rypebestanden og FeFos høstingsdata fra foregående år. I år er denne varslingsmodellen brukt for å kunne gi et tidligere varsel; dvs. samtidig med at kortsalget åpnes tidlig i mai.
Modellen antyder en gjennomsnittlig nedgang på rundt 25 % for hele Finnmark. Hovedårsaken er at smågnagerbestanden har krasjet, noe som gir økt predasjonstrykk fra rovdyr på rypene.
Begrenset kortsalg
Finnmarkseiendommen (FeFo), som forvalter enorme jaktområder i nord, tar konsekvensen av varselet. De åpner for salg av et begrenset antall dagskort til tilreisende jegere fra 6. mai.
– Lokale jegere er sikret jakt gjennom de reguleringene som FeFo bruker, sier Einar J. Asbjørnsen, leder for utmarksavdelingen i FeFo.
Forskerne understreker at årets tidligvarsel har større usikkerhet enn vanlig, siden det kommer tidligere enn normalt og mangler enkelte viktige data. En sikrere prognose vil komme i juli.
– Pila peker mest sannsynlig nedover, men det er vanskelig å si hvor stor nedgang det blir, avslutter Asbjørnsen.
Hva er COAT?
Klimaøkologisk Observasjonssystem for Arktisk Tundra (COAT) er et forskningsprogram etablert for å overvåke og forstå hvordan klimaendringer påvirker økosystemene i Arktisk tundra.
COAT samler inn og analyserer data fra naturen (som dyr, planter og klima) over tid i områder som Svalbard og Finnmark, for å gi kunnskapsbasert informasjon som kan støtte bærekraftig forvaltning av arktisk natur.
Prognosen fra COAT kommer i år rekordtidlig. Etter en unormalt mild og snøfattig vinter stilles det spørsmål ved nøyaktigheten til en så tidlig prognose.
Det er observert lite rev i de kjente vinterhabitatene til lirype denne vinteren. Predatorbestanden er også et av punktene COAT ikke tar for stort hensyn til i sine beregninger.
Mange parametre
– Med mangel på smågnagere, vil predatorbestanden også synke i takt med matfatet, sier Eivind Flittie Kleiven hos COAT.
– Men vi har lite håndfaste bestandsmålinger på predatorer, og vi jobber stadig med å få mer nøyaktige tall med i beregningen.
– På foringsstasjonene vi har i fjellrevprosjektet, har det vært lite rødrev å se på viltkameraene. Jeg skal være forsiktig med å si noe sikkert, men jeg aner en nedadgående kurve for rødreven, sier Pär Nilsen i SNO
– Det kan være flere årsaker til dette, men hovedårsaken er nok kollapsen i smågnagerbestanden. Samtidig er både jerv og gaupe med på å forsyne seg av reven som matkilde. Skabb er også observert hos flere individer, og vil også sørge for en nedgang.
Einar Asbjørnsen, utmarksjef i FeFo, er også forsiktig med å feste for stor lit til prognosene:
– Det er grunn til å understreke usikkerheten i årets tidligvarsel. Pila peker mest sannsynlig nedover, men det er vanskelig å si hvor stor nedgang det blir i rypebestanden i Finnmark i år.
Kortsalget
FeFo fikk mye kritikk etter fjorårets crash i serveren til kortselgeren Natureit.no
– Vi har tatt mange grep for å sikre oss mot det som skjedde i fjor. Blant annet blir kortene lagt ut til forskjellige tidspunkt, og kundene kan kjøpe kun fem dager sammenhengende jakt per kjøp.
– Vi har hatt endel pågang fra jegere som ønsker å få tips til hvordan kjøpet kan gjøres enklest mulig, og som har spørsmål om de nye jaktfeltene. Vi er forberedt og klare for årets kortsalg, sier Asbjørnsen.
Her er klokkeslett for start av kortsalg i de respektive kommuner 06.05:
Kl. 10:00 Kautokeino kommune
Kl. 11:00 Hasvik og Sør-Varanger kommuner
Kl. 11:30 Karasjok og Tana kommuner
Kl. 12:00 Øvrige kommuner
