HØSTBART OVERSKUDD: Årets taksering viser at det er godt høstbart overskudd av lirype i store deler av landet, spesielt i Nordland og Troms.
Lesetid: 2 minutter
Ifølge Norsk institutt for naturforvaltning (NINA) har tellingene de to siste årene vist gode bestander av lirype flere steder i landet. Samlet mener de fjoråret er et av de beste for lirypa på mange år. Årets takseringsresultater viser at den positive utviklingen fortsetter mange steder i landet.
Tidlige prognoser var feil
– Vi ser en langsiktig positiv utvikling i mange områder, spesielt i nord. Denne utviklingen skyldes flere år med god kyllingproduksjon, og en gradvis oppbygging av stamfuglbestanden over flere år, sier Erlend B. Nilsen, prosjektleder for Hønsefuglportalen og seniorforsker ved NINA.
Bestanden har økt kraftig i deler av Nordland og Troms, samtidig som også mange områder i Sør- og Midt-Norge viser en positiv utvikling. De tidlige prognosene fra overvåkingsprogrammet COAT antydet en nedgang i lirypebestanden i Finnmark, men takseringsresultatene viser at bestanden er på omtrent samme nivå som i fjor, med spesielt høye tettheter langs kysten, samt en økning i innlandet.
STABIL STORFUGLBESTAND: De siste årene har skogsfuglbestanden vært stabil. I år er det en svak oppgang i Sør-Norge, og en liten nedgang i Midt-Norge.
Oppgang med skogsfugl i sør
For skogsfugl er bildet mer nyansert. Sammenliknet med fjoråret viser resultatene fra takseringene en svak oppgang i Sør-Norge og en liten nedgang i Midt-Norge. Ifølge NINA er tetthetene jevnt over gode, og mange områder har hatt en god kyllingproduksjon.
– Skogsfuglbestandene har holdt seg relativt stabile på landsbasis de siste årene, men vi ser behov for mer overvåkning, spesielt utenfor kjerneområdene i Trøndelag og Innlandet. Dette kan gi oss bedre innsikt i lokale og regionale variasjoner for storfugl og orrfugl, sier Lars Rød-Eriksen, som er ansvarlig for daglig drift av Hønsefuglportalen og forsker ved NINA.
Taksering og jaktforvaltning
Telling av ryper og andre hønsefugl langs forhåndsbestemte takseringslinjer ved hjelp av stående fuglehund og frivillige jegere, har blitt en tradisjon i de fleste kommuner i hele landet. Resultatene fra disse tellingene benyttes brukes som kunnskapsgrunnlag i rettighetshavernes jaktforvaltning, men de blir også brukt i ulike forskningsprosjekter. I perioden 01.08.2025 til 28.08.2025 er det:
Taksert 334 områder i 105 kommuner
Taksert 5320 linjer, i alt 13305 km
Gjort 11660 observasjoner av hønsefugl
Observert totalt 40253 ryper (lirype og fjellrype)
NINA mener den positive utviklingen for lirype og stabile skogsfuglbestander, gir grunn til optimisme. De understreker samtidig at det er viktig med et langsiktig perspektiv i overvåkningen. Forskerne peker på at endringer i smågnagerdynamikk, værforhold og andre miljøfaktorer gjør at det er nødvendig å følge utviklingen tett framover.
Christer Rognerud fra Snåsa er utdannet adjunkt/lærer fra Høgskolen i Hedmark. Han jakter mest rype og skogsfugl, men jakter også hare, rådyr og hjort. Han og familien er også kjent som Villmarksfamilien, etter at de var ett år på tur i Norge skoleåret 2018/2019. I tillegg til å frilanse for JEGER er han også en ivrig film- og naturfotograf, samt foto- og naturguide i Trøndelag for nasjonale og internasjonale gjester.
Gull i fjellbjørka, blodrød lyng og hvite vinger i fri flukt mot blåblå himmelvelving. Rypejakta på slike dager er som å vandre inn i høstens vakreste eventyr. Plukk med deg masse tips til rypejakta!
Tre forventningsfulle jegere krysser grensen til Sverige for å oppleve skogsfugljakt allerede i august. Etter timer med asfalt og humpete skogsbilveier åpner endelig det svenske skogsfugleldoradoet seg, og eventyret kan begynne.
Høsten 2017 mistet nordmenn muligheten for tidlig rypejakt i Sverige. Men hva med septemberjakta? Rett over grensen fra Lierne i Trøndelag frister fine terreng med lavt jakttrykk, bra med stamfugl og store kull.
En enkel rypegryte som lar rypa sitt mørke kjøtt og sin kraftige og særegne viltsmak komme til sin rett.
Allerede abonnent?
Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på jeger.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.