Halvt hundre år i fjellrypeterrenget

Geir Johansen liker seg i høyden med jaktlabradoren Daria (5) som selskap. – Daria har sterke apporteringsegenskaper og henter hønsefugl som bare juling, skryter mannen som har 51 års erfaring fra samme fjellrypeterreng.

Sist oppdatert: 27. september 2025 kl 07.00
PERFEKT APPORT: Daria (5) apporterer til den store gullmedaljen. En dyktig apportør er gull verdt til fjellrypejakta. Foto: Atle Skjelde
PERFEKT APPORT: Daria (5) apporterer til den store gullmedaljen. En dyktig apportør er gull verdt til fjellrypejakta. Foto: Atle Skjelde
Lesetid: 6 minutter

Vi starter klatreetappen før det lysner. Regner med å bruke minst to timer oppover vestlandskneikene før vi kan entre fjellrypeland, 1.200 moh.     

Geir Johansen har trasket disse bratthengene i 51 år. Det går treigt og etappevis med mannen: Hundre meter, så en pustepause. Hundre meter, så en pustepause. 

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på jeger.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

RYPE I GODT SKJUL: Denne rypa satt godt i skjul i et kratt bak en stein. Den hadde spist mengder av bær.
Erfarne rypejegere deler sine beste tips

Slik finner du rypa i magre år

HVIL: Midt på dagen er det pause. Først skal hundene ha mat, det er Hans Jørgen nøye på, etterpå er det hans tur. Foto: Nils-Olav Talgøy
Eksklusiv rypejakt på Storli

Tett med rype i Trollheimen

DATAMODELL: Forskerne bruker en datamodell som ikke skiller på kylling og voksenfugl. Ill.foto: Karl Ander Adami
Bommet på tidligvarselet:

Forskerne tok feil om rypene i Finnmark

KVOTER: Det er lagt til rette for gode jaktdager i Finnmark under årets rypejakt. Ill.foto: Snorre Hatlestad Roberg
Kvoter og reguleringer:

Slik blir rypejakta i Finnmark

OPPGANG: Selv om mange områder ikke har offentliggjort resultatene fra takseringene, er de første tendensene på at rypene har klart seg bra i Sør-Norge. Ill.foto: Snorre Hatlestad Roberg
De første resultatene fra rypetakseringene:

Gledelig oppsving i rypebestanden i Sør-Norge

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen