En mann ble mandag angrepet og bitt av en bjørn mens han var på tur med hunden sin i Jarfjord i Sør-Varanger. Nå har Miljødirektoratet bestemt at bjørnen skal avlives, melder NRK.
– Undersøkelser i felt kan tyde på at det er snakk om en bjørnebinne som har beskyttet sitt avkom. Når et menneske er påført skade mener vi likevel det er riktig å felle bjørnen, sier Hilde Singsaas, direktør i Miljødirektoratet.
Statens naturoppsyn har fått oppdraget med å felle bjørnen. Miljødirektoratet har siden angrepet vært i dialog med politiet og gjort egne undersøkelser i området.
Stortingsrepresentant Sigurd Rafaelsen (Ap) fra Finnmark støtter avgjørelsen og kaller det «det eneste fornuftige å gjøre».
Lokalbefolkningen i Jarfjord har uttrykt frykt etter hendelsen. Solbjørg Mortensen, som tidligere har sett bjørn nær sitt eget hus, forteller at mange føler seg utrygge.
– Vi vet ikke hvor vi skal gå tur med hunden. Vi kan like godt møte bjørnen på hovedveien som i skogen, sier hun til NRK.
I fjor ble det registrert 191 brunbjørner i Norge, hvorav 76 i Troms og Finnmark. Dette er det høyeste antallet siden overvåkingen startet i 2009.
