ELGJAKT: Lars Olav Moen og gråhunden Noor ser fram til å ha med seg seks ferske elgjegere på jakt i Trøndelag høsten 2026. Foto: Linda Døsen Stubsveen
Lesetid: 4 minutter
– Det er fint å kunne tilby elgjakt til noen som ikke har jaktet elg tidligere. Det er veldig givende og artig å ha med seg folk på jakt. Gleden av å se at noen andre felle sitt første vilt, er nesten større enn å skyte dyr for sin egen hund, sier Moen.
Moen er en lidenskapelig og dyktig jeger fra Heim kommune på Nordmøre. Han er aktiv i regionslaget i NJFF Møre og Romsdal. Moen er også rovdyrkontakt, medlem i jaktutvalget og har lederfunksjon i hundeutvalget. Han har 30-års jaktefaring, og er godt over gjennomsnittet interessert i jakt.
Prioriterer ungdommer
Moen bruker å ha med seg folk på hjortejakt, men nå har han på privat initiativ bestemt seg for å tilby elgjakt for de som ingen eller liten erfaring med elgjakt.
– Dette er den sjette høsten jeg skal jakte elg nord i Trøndelag. Høsten 2026 har jeg fått tildelt den første jaktperioden, og denne jakta vil jeg dele med flere.
– Seks ferske elgjegere tilbys derfor å bli med meg på elgjakt, høsten 2026. Det kan være erfarne jegere, men jeg vil prioritere ungdommer og de som ikke har jaktet elg før. Det er det som er målet med prosjektet, understreker Moen.
Jakt med bandhund
Moen har en gråhund tispe på sju år, som er bandhund-champion, og en svarthund-valp. Han forteller at de som blir med på elgjakta, skal få være med å drive, sitte på post og gå innpå elgen med bandhund, og forhåpentligvis felle elg.
– Rekruttering er viktig. Det er viktig å få med folk på jakt, og at flest mulig av de som har lyst, får muligheten til å bli med på jakt.
– Hva koster det å bli med på elgjakta?
– På elgjakta vil alle være fullverdige jaktlagsmedlemmer, og kjøttet skal fordeles likt. Utgiftene fordeles derfor også likt mellom meg og de seks deltakerne, sier Moen.
REKRUTTERING: Lars Olav Moen synes det er viktig å bidra til rekruttering til storviltjakta, og at den blir tilgjengelig for flest mulig. Foto: Linda Døsen Stubsveen
Behov for hjelp
–Hva er bakgrunnen for at du begynte å ha med deg folk på jakt?
– Når bukkekvotene var fylt på jaktterrenget hjemme i Halsa og det var dyp snø, var det ikke enkelt å få med folk til å jakte på ungdyr og kalver. Det ble også stadig større kvoter, og for å fylle kvoten hadde vi behov for hjelp, forklarer han.
Moen forteller at flere jaktlag derfor slo seg sammen. De lagde felles Facebook-side og inviterte hverandre på jakt.
– En kompis av meg fra Mysen tok med seg flere kompiser på jakt hos oss, og var med som gjestejegere. Det var slik det startet. Nå har vi med oss ei fast gruppe med gjestejegere hvert år. Gjennom jakta får mange nye bekjentskaper og kompiser, forteller Moen.
Introjakt og rekruttering
Gjennom Halsa JFF begynner Moen med flere tidlig med rekrutteringsarbeidet.
– Hvert år inviterer vi alle de tre lokale barnehagene i Halsa på hjortejakt. Det har vært en suksess. De er med på post, felling, slakting og partering. Vi avslutter med et felles julebord, hvor vi tilbereder fangsten, sier Moen.
Denne høsten arrangerer NJFF Møre og Romsdal for fjerde gang introjakt på elg på det samme jaktterrenget, som Moen tilbyr elgjakt høsten 2026. Ti deltakere muligheten til å bli med på denne introjakta, og det er rimelig å delta. Det er krav om at de er fylt 18 år og ikke er eldre 26 år, og at de har jegerprøven og har skutt opp til storviltprøven.
– Til høstens introjakt er allerede fem deltakere påmeldt, så det er veldig moro. Jeg skal være hundefører og instruktør under denne samlingen.
Moen oppfordrer flere jegere, jaktlag og foreninger til å invitere folk til å bli med jakt.
– Det er viktig at jakta ikke blir kommersiell, utilgjengelig og kostbar, avslutter Moen.
NB: Er du interessert i å bli med på elgjakt i Trøndelag høsten 2026, kan du ta kontakt med Lars Olav Moen gjennom hans instagramkonto: moens_jakt
Statskog melder om det er flere unge jegere som vil ut på storviltjakt, en gledelig økning fra i fjor. Likevel har det ikke vært nok til å fylle opp alle jaktfeltene.
Jegerstanden er truet, mange vet ikke lenger hvor maten kommer fra. Selv i jaktkommunen Trysil var det full ståhei da skolebarna fikk være med å slakte gris, undersøke tarmer og fikk blod på henda.
Er du fersk som jaktleder og lurer på hva ansvaret innebærer? Her er ti tips til ferske jaktledere – og historien om jaktlederne som endte med å debutere uten jaktlag.
Mathias Stiland fra Lindesnes i Agder er over gjennomsnittet jaktinteressert: – Etter bukkejaktstarten 10. august er det umulig å få fatt i meg. Jeg jakter hvert ledige sekund, ler den unge entusiasten, som også legger ut filmer om jaktopplevelsene på YouTube.
Vekkerklokken ringer brått kl. 01 etter noen få timer med søvn. Sammen med samboer Olav og kompisen Eirik, sniker jeg meg ut i den stjernefylte og kalde natten.
Christer Rognerud fra Snåsa er utdannet adjunkt/lærer fra Høgskolen i Hedmark. Han jakter mest rype og skogsfugl, men jakter også hare, rådyr og hjort. Han og familien er også kjent som Villmarksfamilien, etter at de var ett år på tur i Norge skoleåret 2018/2019. I tillegg til å frilanse for JEGER er han også en ivrig film- og naturfotograf, samt foto- og naturguide i Trøndelag for nasjonale og internasjonale gjester.
Allerede abonnent?
Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.