Full stopp i utsetting av fasan og rapphøns

Utsetting av fasan og rapphøns har vært et omstridt tema, og har nå fått rødt lys fra Miljødirektoratet. Fuglehundklubbenes forbund mener at det ikke foreligger tilstrekkelig kunnskap, og har involvert forskere i håp om å igjen kunne sette ut fasan og rapphøns til å trene og dressere fuglehunder.

Sist oppdatert: 15. november 2022 kl 18.36
INGEN UTSETTINGER: I 2022 ble det satt en stopper med utsetting av rapphøns og fasan. Nå avventes rapporter. (Ill. foto: Torstein Dehn)
INGEN UTSETTINGER: I 2022 ble det satt en stopper med utsetting av rapphøns og fasan. Nå avventes rapporter. (Ill. foto: Torstein Dehn)
Lesetid: 6 minutter

– Vi mener at myndighetene har blitt påvirket av en part som ikke har vært helt etterrettelig i sin informasjon. Vi ser hva NOAH gjør, og er bekymret for intensjonene deres. Jeg tror at hvis ikke jaktmiljøet i sin helhet begynner å forstå hvor dette bærer hen så kan det gå galt, forteller Torstein Dehn, leder i Fuglehundklubbenes forbund.

Det er full stopp i utsettingen av fasan og rapphøns, etter at Miljødirektoratet satte ned foten tidligere i år. Finnes det god nok kunnskap rundt beslutningen om å stanse utsettingen? Dette er ikke Fuglehundklubbenes forbund sikre på, og har innvolvert forskere på banen.

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen