Fugleinfluensa gir ikke jaktforbud i Sverige og Danmark

Da Mattilsynet innførte jaktforbud på en rekke fuglearter, var det som eneste land i Norden. I Sverige berømmer isteden Jordbruksverket jegerne som «ovärderliga» i overvåkningen.

Sist oppdatert: 28. juli 2021 kl 20.04
 Gåsejakt andejakt grågås Sverige Danmark høypatogen fugleinfluensa (HPAI)
Gåsejakt og andejakt er tillatt i Sverige og Danmark, til tross for kraftigere utbrudd av svært smittsom/ høypatogen fugleinfluensa (HPAI). Ill.foto: Åsgeir Størdal
Lesetid: 3 minutter

14. desember 2020 innførte Mattilsynet forbud mot jakt på alle jaktbare arter av andefugl, gjess, storskarv og kråkefugl (unntatt nøtteskrike) i hele Sør-Norge. Ettersom jakttiden for en stor del var over både på ender og gjess, avstedkom ikke dette helt store ramaskriket.

Når Mattilsynet nå opplyser at de er i dialog med Veterinærinstituttet for å vurdere jaktforbud igjen, er det likevel interessant å se hvordan våre naboland har håndtert det store utbruddet. Det er nemlig svært ulikt Norge:

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen