Gevir til glede

Mange norske jegere har et noe dobbeltmoralsk forhold til hjorteviltgevir og mange benekter hardnakket at de er trofèjegere. Men de fleste synes likevel det er litt ekstra stas når man en sjelden gang feller et hjortedyr med ekstra fint gevir!

Sist oppdatert: 24. juni 2023 kl 20.00
MINI-SKULPTURER: Artikkelforfatterens ”Wall of Fame”.
MINI-SKULPTURER: Artikkelforfatterens ”Wall of Fame”.
Lesetid: 8 minutter

Sjøl har jeg overhodet ingen betenkeligheter med å innrømme at jeg gjennom alle år har hatt stor glede av å ta vare på mye av det jeg har skutt gjennom årenes løp, og kanskje særlig gevir fra vårt minste, men samtidig vakreste og mest interessante hjortevilt, nemlig rådyret. Og i løpet av femti år blir det unektelig en del rådyrgevir. 

Avhengig av hvor ivrig Dianas tjener man har vært, kan det jo etter hvert bli noen plassproblemer og en enda større utfordring kan da fort være at fruen i huset som oftest ikke deler den samme glede og entusiasme for akkurat denne samlerinteressen. 

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen