– Kronårene i rypefjellet er blitt borte

Er du en gjennomsnitlig rypejeger har du sannsynligvis hørt at det var bedre i gamle dager, i en eller annen anledning. Den eldste generasjonen med rypejegere har sett utviklingen med egne øyne gjennom en mannsalder, men kan kronårene komme tilbake?

Sist oppdatert: 9. november 2022 kl 20.00
Fjellrype rype rypeforvaltning statskog njff Foto: Steinar Johansen
HØYT PRIORITERT: Rypa er en viktig art i Norge, og nylig har to forskere tatt et dypdykk i 143 år med historiske data. (Foto: Steinar Johansen)
Lesetid: 8 minutter

– Også i tidligere tider var det like lite rype som i dag, men disse periodene var av kort varighet og ble etterfulgt av kronår. Det er kronårene som er blitt borte, og samtidig er det blitt lenger mellom de årene som etter dagens målestokk kan karakteriseres som toppår. Bestandene i dag «småkoker» de fleste steder på et relativt lavt nivå, forteller Olav Hjeljord, professor emeritus ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.

Med høyere trykk fra rovvilt som rev og ulike rovfugler- i tillegg til færre smågnagere, har dette medført at rypa er på matfatet til predatorene- oftere enn noen gang. Er det i ferd med å bli en ubalanse i økosystemet? Kan trenden snu og de store, gode toppårene med ryper komme tilbake? I følge Hjeljord er dette høyst usikkert.

Allerede abonnent?  

Hold deg oppdatert gjennom året, og få de beste jakttipsene før sesongen starter for fullt.

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 9 utgaver av magasinet Jeger
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av magasinet Jeger

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Jeger utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Atle Rønning
Annonser: Kjetil Sagen